Вестник УлГТУ

Дьяков И.Ф., Дьяков В.И. Управление работоспособностью транспортного средства при эксплуатации

Cite. Dyakov I.F., Dyakov V.I. Management of vehicle operability during operation. Bulletin of Ulyanovsk State Technical University. 4(104), 18-21 (2023).

Abstract. The issues of vehicle performance management under operating conditions are considered. The mechanism of changing the technical condition of the unit, the connection of parts, and the vehicle as a whole is given. The physical substantiation of the laws of failures with energy consumption is shown. The criterion of performance management during the operation of the vehicle is given, the significance of the tightness of the connection between failures and with energy consumption by fuel consumption using the Pearson statistical criterion.

Keywords: failures, energy consumption, efficiency, unit costs, failure prediction, fatigue failure of a part.

Цитата. Дьяков, И.Ф. Управление работоспособностью транспортного средства при эксплуатации / И.Ф. Дьяков, В.И. Дьяков // Вестник Ульяновского государственного технического университета. – 2023. – № 4(104). – С. 18-21.

Аннотация. Рассмотрены вопросы управления работоспособностью транспортного средства в условиях эксплуатации. Приведён механизм изменения технического состояния агрегата, сопряжения деталей, транспортного средства в целом. Показано физическое обоснование закономерностей отказов с энергозатратами. Дан критерий управления работоспособностью в процессе эксплуатации транспортного средства, значимость тесноты связи между отказами и с энергозатратами по расходу топлива с помощью статистического критерия 2 χ Пирсона.

Ключевые слова: отказы, энергозатраты, работоспособность, удельные затраты, прогнозирование отказов, усталостное разрушение детали.