Вестник УлГТУ

Cite. Sapunov V.V. The influence of surface-active reagents on the process of mechanical alloying of aluminum with carbon nanotubes. Bulletin of Ulyanovsk State Technical University. 4(104), 33-36 (2023).

Abstract. The process of mechanical alloying of aluminum with carbon nanotubes was studied, both with and without the use of surface-active reagents such as stearic acid and ethanol. A higher efficiency and manufacturability of the use of ethanol as a surface-active reagent, which ensures a smaller size of composite granules in the processed charge, was noted.

Keywords: aluminum, carbon nanotubes, mechanical alloying, surface-active reagents, stearic acid, ethanol

Цитата. Сапунов В.В. Влияние поверхностно-активных реагентов на процесс механического легирования алюминия углеродными нанотрубками / В.В. Сапунов // Вестник Ульяновского государственного технического университета. – 2023. – № 4(104). – С. 33-36.

Аннотация. Исследован процесс механического легирования алюминия углеродными нанотрубками как с применением поверхностно-активных реагентов, таких как стеариновая кислота и этанол, так и без них. Отмечена более высокая эффективность и технологичность применения в качестве поверхностно-активного реагента этанола, обеспечивающего меньший размер композиционных гранул в обрабатываемой шихте.

Ключевые слова: алюминий, углеродные нанотрубки, механическое легирование, поверхностно-активные реагенты, стеариновая кислота, этанол